Program 2018

GEGENkino’s 5th edition is taking place from April 05 to April 15 2018 in the UT Connewitz, Luru Kino at the Spinnerei, Schaubühne Lindenfels, HGB and Institut fuer Zukunft.  
Our central focus are the topics of protest and resistance. How can film behave and positiion itself considering the reality happening all around it? What logics and formats succeed in reaching for the empathetic sensors of the audience—how does a movement on screen get into the brains of the people?

Find a few answers maybe or some more questions emanating from these questions at GEGENkino 2018.

(Our GEGENkino 2018 booklet with all texts and details can be found and is downloadable here: PDF – 18MB.)


GEGENkino 2018 Program Table

Do 05. April 2018
Luru Kino
OPENING FILM
9 PMHAGAZUSSA – A Heathen’s Curse (D/AT 2017) 
R: Lukas Feigelfeld 102’
Fri 06 April 2018
Luru Kino
HOMAGE: Sensory Ethnography Lab
8 PMSWEETGRASS (USA 2009) 
D: Ilisa Barabash & Lucien Castaing-Taylor 101’
10 PMFOCUS ON NEPAL: STEPHANIE SPRAY
SHORT FILM REEL
 (USA 2008-2010) Σ 93’ 
Sat 07 April 2018
Luru Kino
HOMAGE: Sensory Ethnography Lab
8 PMFOREIGN PARTS (USA/F 2010) 
D: Véréna Paravel & J.P. Sniadecki 80’
SINGLE STREAM (USA 2014) 
D: Pawel Wojtasik, Toby Kim Lee & Ernst Karel 23’
10 PMFOCUS ON CHINA: J.P. SNIADECKI
SHORT FILM REEL 
(USA/CHN 2010-2017) Σ 120’
Sun 08 April 2018
Luru Kino
HOMAGE: Sensory Ethnography Lab
6 PMSOUND WORKS: ERNST KAREL (2011-2014) Σ 85’
8 PMCANIBA (F 2017) 
D: Véréna Paravel & Lucien Castaing-Taylor 90’
Mon 09 April 2018
UT Connewitz
JUNG & FRISCH
8 PMSARAH JOUE UN LOUP-GAROU (D/CH 2017) 
D: Kathaina Wyss 86’
10 PMTESNOTA / CLOSENESS (RUS 2017) 
D: Kantemir Balagov 118’
Tue 10 April 2018
UT Connewitz
HOW TO RESIST…
8 PMMEDIUM COOL (USA 1969) 
D: Haskell Wexler 111’
10 PMCAMERAPERSON (USA 2016) 
D: Kirsten Johnson 103’
Wed 11 April 2018
UT Connewitz
LIVE SCORE
9 PMGEGENkino: Tomaga (UK) add live score to Lucifer Rising & Early Abstractions
LUCIFER RISING (USA/UK 1970-80) D: Kenneth Anger 28’
& EARLY ABSTRACTIONS (USA 1939-56) D: Harry Smith 23’ 
+ opening film: MESHES OF THE AFTERNOON (USA 1943) 
D: Maya Deren & Alexander Hammid 14’
Thu 12 April 2018
Luru Kino
8 PMHOW TO RESIST…
METEORLAR / METEORS (GB/F/D 2017) 
D: Gürcan Keltek 98’
10 PMJUNG & FRISCH
I AM NOT A WITCH (GB/F/D 2017) 
D: Rungano Nyoni 98’
Fri 13 April 2018
Institut fuer Zukunft
LIVE SCORE
9 PMGEGENkino presents Raster & Pedro Maia 
Pedro Maia’s WASTELAND (2015) 30’ + live score by Robert Lippok. 
Subsequently: Robert Lippok (live set), Grischa Lichtenberger (live a/v set), Mieko Suzuki (dj set) & installations of Raster Video Works
Sat 14 April 2018
Schaubühne Lindenfels
HOW TO RESIST…
6 PMTALK: THE STREETS ARE NOT ENOUGH! HOW TO RESIST ON SCREEN w/ Angelika Nguyen, Julia Lazarus, Filipa César & Dr. Claus Löser
8 PMSPELL REEL (D/PT/F/GNB 2017) 
D: Fiilipa César 96’
10 PMBELIT SAĞ 
SHORT FILM REEL
 (NL/TR 2014-2017) Σ 60’
Sun 15 April 2018
Schaubühne Lindenfels
HOW TO RESIST…
6 PMSEXY DURGA (IN 2017) 
D: Sanal Kumar Sasidharan 85’
+ opening film: JODILERKS DELA CRUZ / EMPLOYEE OF THE MONTH (PHL/SGP 2017) D: Carlo Francisco Manatad 13’
8 PMTHE NOTHING FACTORY (PT 2017) 
D: Pedro Pinho 177’

+++WORKSHOP+++
07 & 13 April 2018 10 AM – 07 PM @ HGB 
Walden – Filmworkshop mit Julia Lazarus

Medienpartner: